Pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej, czyli jak skłócić Polaków

przez | 6 listopada, 2019

Na koncie Facebookowym Komitetu Stałego Rady Ministrów pojawił się krótki film, w którym zapowiedziano rozbudowę pomników śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz Ofiar Tragedii Smoleńskiej znajdującego się w Warszawie na placu Piłsudskiego, oraz poinformowano że prace z tym związane zakończą się planowo przed 10 kwietnia przyszłego roku. W spocie wypowiedzieli się na ten temat Marek Suski i Jacek Sasin.

Planowanie budowy pomnika przebiega pomyślnie

Jak można było usłyszeć, Marek Suski, który jest szefem gabinetu premiera, zapewniał że budowa pomników oraz wszelkie prace z nimi związane idą zgodnie z planem, a termin zakończenia budowy zbliża się wielkimi krokami. Nie wspominał nic o żadnych opóźnieniach czy komplikacjach, które miałyby wpływ na przesunięcie terminu uroczystego odsłonięcia pomnika.

Dowiedzieliśmy się również, że przed 10 kwietnia przyszłego roku na pewno wszelkie prace związane z rozbudową Pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej zostaną zakończone. Pomnik upamiętniający 96 ofiar katastrofy lotniczej TU-154M, wymaga jedynie drobnych poprawek. Dopracowane będzie przede wszystkim otoczenie pomnika, odpowiednie zadbanie o trawę i inne elementy zieleni miejskiej oraz przede wszystkim stworzona zostanie symboliczna zielona ściana życia i śmierci, która ma reprezentować kruchość istnienia. Na tej zielonej ścianie życia i śmierci, będącej de facto żywopłotem, ma się znaleźć krzyż z Krakowskiego Przedmieścia. Jacek Sasin, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów oraz członek Komitetu Społecznego Budowy Pomników śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz Ofiar Tragedii Smoleńskiej, podkreślał rolę tego krzyża, jako towarzysza Polaków po katastrofie smoleńskiej.

Gdzie pracujesz? W KSBPśPLKoOTSie!

Obaj działacze PIS, zachęcali również do dokonywania datków, które przyczynią się do sprawnego ukończenia pomnika. Podkreślali oni, że dotychczas zgromadzone środki są już na wyczerpaniu, więc konieczne są wpłaty na rzecz Komitetu Społecznego Budowy Pomników śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz Ofiar Tragedii Smoleńskiej. Dzięki nim będzie można dokonać pozostałych prac związanych z rozbudową.

10 listopada 2018 r. nastąpiło uroczyste odsłonięcie pomnika śp. Lecha Kaczyńskiego. Pół roku wcześniej, w dniu ósmej rocznicy katastrofy smoleńskiej, odsłonięto Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej. W uroczystościach uczestniczyły rodziny ofiar i to one dokonały odsłonięcia pomników.

Warto wspomnieć, że projekt pomnika smoleńskiego jest autorstwa artysty – rzeźbiarza Jerzego Kaliny. Możliwość jego zaprojektowania artysta wygrał w konkursie.

Dodaj komentarz